четвер, 2 березня 2023 р.

Навчально-тренувальний відділ КНП «ЦЕМД та МК» ТОР – команда, яка вчить бути сміливим та обізнаним у будь-якій критичній ситуації

Коли вперше ступаєш на поріг КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР, то поринаєш в особливу атмосферу суміші розсудливого і впевненого професіоналізму з вкрапленнями адреналіну. Адже це особливий світ людей, який у потоці екстрених викликів віднайшов свою специфічну гармонію та рівновагу. У цьому цунамі невідкладних станів медики балансують настільки віртуозно, що навіть може здатися, наче це під силу кожному. Саме так і виглядає праця високого класу: легко і невимушено. А в душі у цей час вир думок і рішень, з яких за лічені секунди потрібно вибрати правильні. І не просто вибрати, а й миттєво реалізувати. І тут на допомогу працівникам приходить клопітка і постійна робота над собою. Процес навчання лікарів та фельдшерів триває все життя. І якщо приборкувати власні емоції вони вчаться швидко, то сама медицина ніколи не стоїть на місці, розвивається і пропонує все більше можливостей для порятунку життя. І чим більше таких можливостей ти вивчиш, тим ефективнішою буде твоя допомога.

У грудні 2013 року при КНП «ЦЕМД та МД» був організований та відкритий навчально-тренувальний відділ, який ось уже понад 9 років займається розвитком свого напрямку. Тут працюють досвідчені лікарі та фельдшери вищої категорії, основне завдання яких і полягає у тому, щоб тримати руку на пульсі усіх світових досягнень у сфері медицини та першої невідкладної допомоги, акумулювати ці знання у цікаві, змістовні та доступні програми й презентувати їх тим, у кого є конкретний на це запит. В основі роботи підрозділу лежать накази Міністерства охорони здоров’я (МОЗ), настанови та рекомендації науково-практичного центру екстреної медичної допомоги, який очолює Віталій Омелянович Крилюк. Також всі представники відділу є членами Всеукраїнської ради реанімації й використовують у своїй діяльності її рекомендації та програми.

Обличчям навчально-тренувального центру можна по праву назвати Елеонору Євгенівну Шильман, яка є його незмінною завідуючою усі ці роки. Це лікарка вищої категорії із 33-річним стажем, яка все своє життя проводить у русі, навчанні та підвищенні своєї майстерності. Вона відвідала десятки конференцій не лише в Україні, а й закордоном, разом із своїми колегами їздила на програми «BLS – знання, що рятують світ» (освітній проект, метою якого є розповсюдження знань з надання першої невідкладної медичної допомоги) та ALS (ADVANCED LIFE SUPPORT) – це курс розширених реанімаційних заходів для осіб, які мають медичну освіту. Немало почерпнув колектив і з Центру симуляційного навчання, який функціонує при Тернопільському державному медичному університеті імені І.Я.Горбачевсього під керівництвом Галини Юріївни Цимбалюк. Цей процес навчання максимально багатогранний, адже бути відмінним медиком – це не одне і теж, що бути хорошим педагогом. А тут важливо не просто знати, а й максимально ефективно донести свої знання й навчити бездоганно використовувати їх на практиці.

Особливо хвилюючим для команди підрозділу був перший виїзд до Тернопільського національного економічного університету. Навчання проводилося максимально урочисто і потрібно було зібрати весь свій досвід, креативність та винахідливість, щоб організувати його на найвищому рівні. В процесі роботи був використаний і грамотно підібраний та змонтований відеоряд, продумана і доступно подана теоретична частина, а також відпрацьовані практичні ситуації. Аудиторія була заворожена таким інтерактивним дійством, а бажаючі мали можливість одразу ж на місці відпрацювати на практиці отримані знання. На той момент підрозділ не міг похизуватися сучасними навчальними засобами, але в кареті швидкої допомоги було достатньо приладів, щоб захопити присутніх та довгий час утримувати їх увагу у враженому захваті. Цей стан можна порівняти хіба із спрагою подорожнього, адже подача матеріалу була настільки цікавою, що навіть люди, які не причетні до медичної сфери, на мить відчули себе медиками екстреної допомоги з бажанням вирушати у бій за кожне людське життя. Керівництво університету не залишилося байдужим до такого успішного заходу і вручило грамоти кожному, хто доклався до його організації. Це був блискучий старт на довгому шляху клопіткої праці.

«Ми проводимо навчання під запит, – ділиться Елеонора Євгенівна, – кожен наш виїзд, кожна програма готується індивідуально. Нас часто запрошували для роботи з офісними працівниками, в лабораторії, стоматологічні кабінети, навчальні заклади, а також медичні установи. Люди хочуть навчатись першій невідкладній домедичній допомозі, її азам. Дуже важливо знати, як правильно діяти в екстрених ситуаціях, як грамотно викликати швидку, як себе вести біля постраждалого, щоб допомогти йому і не нашкодити. Ці питання актуальні і для цивільного населення, адже іноді рахунок іде не на хвилини, а на секунди. Просто підтримавши людину, яка знаходиться на межі втрати свідомості, можна врятувати її від черепно-мозкової травми, що часто приводить до летальних наслідків. Ми проводили тренінги для студентів у дні безпеки руху, показували, як здійснювати першу домедичну допомогу на спортивній кафедрі вищого навчального закладу, вчили вчителів на факультеті підвищення кваліфікації допомагати дітям у критичних ситуаціях. Були навіть у психо-неврологічному диспансері, де говорили про реанімацію та всі заходи, які з нею пов’язані. Є в нашій скарбничці і досвід співпраці і з соціальною службою, адже був запит на навчальний курс для потенційних батьків, які бажають всиновити дитину. Ми маємо право проводити програми, які тривають до 72 годин, після завершення яких видаємо посвідчення про проходження курсу».

В арсеналі навчально-тренувального відділу є симулятори-манекени, які дозволяють відпрацьовувати найрізноманітніші клінічні ситуації максимально реалістично. Користувач може вивести на монітор всю найважливішу інформацію, прослухати серцебиття і навіть спостерігати за тим, як у медичного тренажера змінюється забарвлення шкірних покривів. Також в роботі використовуються всі практичні набори та техніка, яка завжди має бути під руками у медика служби невідкладної допомоги. Після 24 лютого 2022 року особливо актуальною та затребуваною стала саме тактична медицина, яка напряму пов’язана із зупинкою кровотеч.

Писати про навчально-тренувальний відділ КНП «ЦЕМД та МК» можна багато і натхненно, адже кожен його виїзд – це велика справа для цілої спільноти. Подбати про себе та оточуючих на якомусь базовому рівні має вміти кожен, бо це одна із важливих складових свідомого і відповідального громадянського суспільства, особливо, в часи війни. 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.