вівторок, 18 лютого 2020 р.


Станом на 18 лютого 2020 року у світі зареєстровано 73 335 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, зокрема 1 873 летальні. Одужало вже 12 842 особи.
81,7% усіх випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої новим коронавірусом, зафіксовано в одній провінції Китаю — Хубей.
У країнах Європи зареєстровано 47 випадків захворювання (Німеччина — 16; Франція — 12; Великобританія — 9; Італія — 3; Росія — 2; Іспанія — 2; Фінляндія, Швеція та Бельгія — по 1 випадку).
В Україні не зафіксовано жодного лабораторно підтвердженого випадку COVID-19. В усіх областях створено тимчасові протиепідемічні комісії та підготовлено регіональні плани протиепідемічних заходів запобігання занесенню і поширенню випадків захворювання на COVID-19.
Наразі на круїзному лайнері Diamond Princess, що перебуває у карантині в японському порту Йокогама, зафіксовано 349 випадків COVID-19, зокрема у двох громадян України. За 14 та 15 лютого на лайнері виявлено 133 (114 пасажирів, 19 членів екіпажу) нових випадків захворювання. Всі особи з позитивним результатом були висаджені й госпіталізовані до інфекційних лікарень Йокогами.

Що таке новий коронавірус 2019-nCoV?

Новий коронавірус 2019 року (2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року.

Симптоми

У людини, інфікованої 2019-nCoV, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:
  • гарячка;
  • кашель;
  • задишка (ускладнене дихання).
Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів 2019-nCoV спричиняє запалення обох легень.

Як захиститися від інфікування:

  • уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель;
  • не торкайтеся обличчя немитими руками;
  • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
  • ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
  • уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.

Як запобігти поширенню інфекції:

  • якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати).
  • якщо ви відвідували Китай і протягом 2 тижнів після цього у вас виникли симптоми респіраторного захворювання, негайно зверніться по медичну допомогу.
  • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки.
  • необхідно дезінфікувати поверхні, яких торкалася інфікована людина.

Які алгоритм і тактика ведення контактних осіб?

30 січня 2020 року було отримано рекомендації щодо алгоритму і тактики ведення контактних осіб від Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ЄЦПКЗ).
Згідно з цим алгоритмом, ті особи, які не мали близького контакту з новим коронавірусом, зокрема пасажири, що прибули з епідеміологічно неблагополучних районів, не підлягають спеціальному медичному спостереженню. Їм рекомендовано самостійні нагляд і термометрію протягом 14 днів з моменту останнього можливого контакту з новим коронавірусом. Ці заходи може бути припинено, якщо у них відсутні симптоми ГРВІ.
Якщо температура підвищується, таким особам рекомендовано надягнути захисну маску та звернутися до лікаря.

Чи потрібні карантинні заходи щодо пасажирів, які прибули з Китаю?

Ізоляція пасажирів не призводить до підвищення ефективності як виявлення нових випадків, так і стримування поширення епідемії.
Згідно з рекомендаціями ВООЗ і ЄЦПКЗ розрізняють два можливі типи контакту:
  • високого ризику;
  • низького ризику.
Перебування в Китаї та навіть переліт із хворим належать до низького ступеня ризику. Наразі немає доказової бази, що карантин буде ефективним методом стримування чи попередження імпорту нового типу коронавірусу.
Водночас, усі дії Центру громадського здоров’я України та Міністерства охорони здоров’я України спрямовано на максимально швидку локалізацію коронавірусу, якщо він буде завезений на територію нашої країни.

Де можна відстежувати актуальну інформацію про коронавірус 2019-nCoV у світі?

Головний інформаційний ресурс — офіційна сторінка Всесвітньої організації охорони здоров’я, де створене спеціальне сховище даних і актуальних інструкцій з епідеміологічних особливостей, профілактики і клінічного ведення нового коронавірусу. Цю інформацію оновлюють щоденно.
На сайті Європейського центру з профілактики та контролю захворювань є інформація щодо правильного поводження із контактами високого та низького ступенів ризику.
Також була створена онлайн-платформа для відстеження актуальної інформації щодо нового коронавірусу на сайті Університету Джона Гопкінса.

Додаткова інформація

четвер, 6 лютого 2020 р.

«Людина року-2019»!

Колектив Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Тернопільської обласної ради щиро вітає свого керівника Михайла Ярославовича ДЖУСА із присвоєнням почесного звання «Людина року-2019»!
Михайло Джус – заслужений лікар України, нагороджений грамотами МОЗу, Тернопільської ОДА і облради, відзнаками Тернопільської міської ради, орденом Cвятого Володимира, ювілейною медаллю «125-річчя хрещення Русі-України», відзнакою «За служіння Богу й Україні». Активно співпрацює з волонтерськими організаціями та учасниками АТО, удостоєний ордена «За волонтерську діяльність». На базі Тернопільського Центру Е(Ш)МД уже запущено єдину централізовану оперативно-диспетчерську службу (ОДС) і телеметричний центр. Активно працює на базі закладу і навчально-тренувальний Центр, у якому досвідчені лікарі та фельдшери проводять майстер-класи і тренінги з надання першої домедичної допомоги для всіх охочих. У 2019 р. Центр Е(Ш)МД Тернопільщини потрапив у престижний пілотний проект, завдяки якому нашій службі виділено більше 100 млн.грн. для закупівлі машин швидкої допомоги, манекенів для навчально-тренувального центру та необхідного обладнання для ОДС. Тож завдяки вмілому керівництву М.Я. Джуса, зокрема притаманним йому принциповості, рішучості, вимогливості та вмінню приймати ефективні рішення, сформовано службу, яка об’єктивно є однією з кращих в Україні. І почесне звання «Людини року-2019» є цілком заслужене.
Нагадаємо: щорічний престижний обласний конкурс «Людина року» здобув широку популярність на Тернопіллі. Ще далекого 2001-го його започаткували спортивно-мистецький центр «Моя Україна» та редакція газети «Вільне життя плюс». За цей час його лауреатами стали близько двохсот наших краян. Цьогорічний конкурс зібрав десятьох найдостойніших представників з різних сфер нашої області. Серед достойних та вельми достойних лауреатів багато знаних на Тернопіллі меценатів, воїнів, керівників приватних та державних підприємств.

2 лютого лауреати конкурсу «Людина року-2019» отримали свої почесні відзнаки. Церемонія нагородження відбулась у залі редакції газети «Вільне життя».